pletení a háčkování - TOPTEX

pletení a háčkování ° pletení a háčkování ° pletení a háčkování ° pletení a háčkování ° pletení a háčkování ° pletení a háčkování ° pletení a háčkování

pletení a háčkování
AKCE TOPTEX
toptex   

Údržba úpletů

toptex
Smí se prát v pračce při maximální uvedené teplotě vody ,normální mechanické činnosti a omezeném ždímání.

Pouze ruční praní při max. teplotě 30° C, pouze lehce mnout, opatrně vymačkat

Nesmí se bělit chlórem

Nesmí se sušit v bubnové sušičce

Udává doporučenou velikost jehlic

Nesmí se chemicky čistit

Hotový výrobek se smí sušit pouze rozložený na rovné ploše

Výrobek se nesmí žehlit

Teplota žehlicí plochy nesmí být vyšší než 110° C

toptex
K výrobě pletacích přízí používáme různé druhy přírodních i syntetických materiálů. Každý materiál vyžaduje speciální zacházení
aby  výrobky z nich vydržely co nejdéle pěkné a nositelné.
Všeobecně platí, že úplety je nutné prát  velmi šetně, při nízkých teplotách a je lépe je vůbec neždímat, pouze lehce vymačkat.
Doporučujeme také používat prací prostředky určené pro praní jemných tkanin a úpletů. Agresivnější pr.prostředky mohou úplet poškodit, změnit jeho
tvar nebo barvu.
K zásadnímu poškození úpletů může dojít také při praní v horké vodě nebo žehlení horkou párou.
Při praní výrobků s příměsí vlny, tancelu, sójových a bambusových vláken nepoužívejte aviváž.
Vlhké úplety sušte rozložené na rovné ploše.
 
MATERIÁLY A VÝROBKY Z NICH:
Bavlna - neprat při vysoké teplotě, sráží se. Intenzivní barvy mohou zpočátku mírně pouštět.  Smí se ždímat i žehlit.  Déle schne. Dobře se nosí, snáší i alergici.
Viskóza- neprat při vysoké teplotě, neodstřeďovat, žehlit lze přes vlhký hadr, dobře schne. Příjemně se nosí, leskne se a příjemně chladí.
Bambus - letní typy přízí lze prát v pračce, žehlit lze přes vlhký hadr, rychle schne. Vlákna jsou měkká a jemná. Odsává o 50% vlhkosti více než bavlna, má antibakteriální účinek, tzn., že oblečení není tolik cítit potem ani v horku. Výtečný pro alergiky. Velmi odolný - udává se až 3x delší životnost než u bavlny.
Sója - prát při nízké teplotě, neodstřeďovat, nežehlit. Rychle schne. Hebké a zářivé vlákno, úplet je lesklý a splývavý, vyznačuje se vysokou savostí s antibakteriálním účinkem.Vlněné příze s přídavkem sójového vlákna
          jsou odolnější vůči seprání. Vhodné i pro alergiky.
Tencel - prát ručně při nízké teplotě, neodstřeďovat, žehlit přes vlhký hadr nebo vůbec. Jedná se o celulózové vlákno vyráběné ze dřeva. Má antibakteriální účinek a výborné termoregulační vlastnosti, tzn., že v létě chladí a v zimě hřeje.
Vlna -  prát pouze ručně při nízké teplotě, nepoužívat aviváž, neodstřeďovat, sušit pouze plošně a nežehlit. Náročný materiál na údržbu, avšak  ve výrobě přízí má nezastupitelné místo.
           Vlněné úplety jsou velmi kvalitní a  mají dlouhou životnost. Nic nezahřeje tak jako vlněný svetr!
Syntetická vlákna: 
polyester, polyamid (nylon), elastan, akryl (polyakryl) a jiné
           Lze prát v pračce a žehlit přes vlhký hadr, obojí ale při velmi nízkých teplotách. Poměrně rychle schnou. Doporučujeme použít aviváž. Lidé si tato vlákna oblíbili, protože bývají pevná, nemačkavá, celkově velmi odolná a cenově dostupná. Ještě oblíbenější jsou tato vlákna v kombinaci s přírodními materiály.